x

publikováno: 20.12.2022

Spolek pro ochranu žen

Historie, zakladatelé a účel spolku

Jedná se o první českou organizaci, která se zabývá problematikou sociálně motivované prostituce. Organizace byla založena v roce 1989 jako první spolek, který otevřeně nesouhlasí se sociálně motivovanou prostitucí. Jejím účelem je hájit zájmy žen, ohrožených nouzí a dalšímu sociálně patologickému jevu, aby se zabránilo jejich nedobrovolnému zapojování se do prostituce. Bylo zjištěno, že až 90 % žen v sexuálním businesse, s touto prací začne z důvodu sociální nouze.

Činnost této organizace je zcela apolitická. Nepřijímá žádné dotace z ČR nebo EU a veškerou činnost a aktivity si financuje sama, ale její fungování je založeno i na spoustě dobrovolnické činnosti.

Spolek se začal formovat v roce 2015 na Praze 4, na jednom erotickém privátě, a postupně členská základna začala růst, jak se přidávaly další ženy z privátů a eskort servisu.

V tuto dobu problematika prostituce nebyla atraktivním politickým tématem, o které by měla veřejnost nebo politický sektor zájem a vůbec snahu ho řešit. Protože neměly jiné subjekty zájem poskytnout zázemí tomuto projektu, daly zakladatelky výzvu na Facebook, že hledají spolupracovníky.

Na tuto výzvu se přihlásil pan Libor Balga a mimo jiné i dnes, již koordinátorka, Zdeňka Pecharová. Pan Balga dal dohromady tým odborníků, zejména na sociální oblast, propagaci a lobbing. Pan Balga je z rodiny, která má staletou tradici ve správě území, a bylo pro něj tak nějak přirozené se do této problematiky zapojit.

Mezi zakladatelkami Spolku stála i aktivní sexuální pracovnice, která chtěla změnit, co se kolem ní dělo. Zejména potom zarytý stereotyp, že prostitutka je mladá holka, občas ne moc chytrá, která chce hlavně hodně peněz na oblečení a cestování. Přitom realita byla zcela odlišná a mnoho žen, živící se jako prostitutky, jsou matky samoživitelky či zadlužené ženy, a přesně tento stereotyp jí vadil.

Vznikla tedy první organizace, která nesouhlasí se sociální prostitucí, přesto může být pro někoho zarážející, že „jiná“ sexuální práce jim nevadí. Vychází to z přesvědčení, že když se k této práci žena rozhodne proto, že ji jiná práce neláká a chce relativně hodně peněz za málo práce (i když my víme, že tak to úplně není), je to opravdu její dobrovolné rozhodnutí, motivované něčím jiným, než sociální nouzí.

Spolek při svých aktivitách a pomoci, preferuje nepřímou komunikaci, například dobrovolnice, navazují kontakty se svými kolegyněmi z privátů, které se potkají při „sexu ve třech“, nebo s nimi komunikují přes internet, konkrétně přes Facebook. Nejednou se totiž stalo, že byla domluvena osobní schůzka, na kterou místo klientky dorazil kuplíř, proto je nepřímá komunikace pro obě strany mnohem bezpečnější.

Protože s kuplíři docházelo i k incidentům, kdy jim vyhrožoval nebo je zastrašoval slovně. Tyto problémy naštěstí postupně ustoupily, protože mezi našimi neformálními poradci jsou i politici, kteří vzbuzují u kuplířů respekt až strach. Byl to problém hlavně ze začátku, kdy toto ještě nebylo tak známo a dobrovolnice neměly tolik zkušeností s tím, že mohou říct jméno konkrétního politika a kuplíř se stáhne. Dnes vědí, že to stačí nenápadně říct a problém ani nevznikne.

Setkávají se spíš s tím, že je kuplíři odrazují „po dobrém“. Řeknou jim třeba, že to je moc složité, že těžko něco změní, že z toho budou jenom smutné.

Přesto díky vzájemné podpoře žen z této branže se povědomí o sociální prostituci stále více otevírá a ženy jsou si navzájem velkou oporou.  Motivace je opravdu velká a holky si navzájem fandí.

Přesto v české společnosti panují velké předsudky proti prostituci a spousta žen se bojí prozrazení, které by jim mohlo zničit život. Další obavy vedle prozrazení jsou i selhání, že jinou práci nezvládnou, že během práce v prostituci zhlouply, všechno zapomněly, že nejsou pro zaměstnavatele atraktivní.

Z toho důvody má Spolek i speciální program jak pro firmy, tak personalisty a informujeme jej o tom, jak dát šanci ženám s prostituční minulostí. Problémem ale nadále zůstává i recidiva, tedy návratnost žen zpátky k prostituci, ale díky stále větším zkušenostem pracovníci a pracovnice Spolku dokáží mnohem lépe předvídat a připravit se na překážky, které by ženám mohly komplikovat vstup do běžného života, vyjma sexuální služby.

Největší problém je nedostatek sebevědomí, potom to jsou systémové překážky, ale vůbec nejhorším a nejméně pochopitelným problémem je sabotáž od konkrétní osoby, a to jenom proto, že vás nemá ráda a chce vám uškodit.

Spolek sexuálním pracovnicím konkrétně pomáhá s psychickou podporou se změnou profese, pomoc s případy vydírání sexuálních pracovnic ze strany zákazníků, provozování podpůrné skupiny pro ženy, které skončily s prostitucí nebo se o to snaží, přičemž poskytují informace potenciálním zaměstnavatelům, jak zaměstnat ženy s prostituční minulostí.

Díky sociálním sítím se Spolku daří komunikovat se širokou veřejností v podobě novinářů a odborníků. Na Twitteru hodně komunikují s novináři a s jinými organizacemi na celém světě, které bojují proti sociálně motivované prostituci. Na Facebooku potom dále s potenciálními klientkami a sympatizanty z řad veřejnosti. A na Linkedinu s personalisty, kteří chtějí vědět, jak například podpořit ženy s prostituční minulostí během pracovních pohovorů.

Jaké jsou jejich cíle a zájmy?

Aktivně prosazovat názor, že sociální prostituce není normální a akceptovatelná, aneb je potřeba jí řešit
Rozšiřování povědomí ve společnosti a mezi politiky o problematice sociální prostituce a přidružených problémech, které k ní vedou (neplacení výživného, nedostupnost bydlení, exekuce)

V rámce Mezinárodního exitového programu se snaží pomáhat ženám, které již v sex businesse jsou, snížit psychické dopady takové práce a zároveň jim pomoci odejít

🔴 Pomoc stárnoucím sexuálním pracovnicím odejít, nechat se zaměstnat mimo tento obor nebo začít podnikat
🔴 Reagují na legislativní návrhy, které mají pomoci ženám v sociální nouzi
🔴 Prosazují edukaci ve finanční gramotnosti žen, jako prevenci sociální nouze
🔴 Vedou podpůrné skupiny pro ženy, které s touto profesí skončily, nebo se o to snaží
🔴 Tvoří mnoho edukačního materiálu, a to na téma prostituce a sexuální služby, které jsou veřejně dostupné
🔴 Pravidelně podporují i jiné organizace, jež jsou na stejné vlně jako my (azylové domy, dětské domovy, organizace na pomoc samoživitelkám a další).

Tvrdá práce jim vynesla ocenění Kanceláří předsedy vlády

Spolek pro ochranu žen je velice aktivní a od roku 2016 se snaží přimět, aby naši zákonodárci uznali sociálně motivovanou prostituci jako problém. Ale těm zřejmě chyběl kus odvahy, aby se na tento problém podívali blíže a začali ho řešit, i když je to poněkud třaskavé téma, toho si je Spolek vědom.

Když se v roce 2019 znovu na politické platformě objevila debata o „zákonu o prostituci“, Spolek na nic nečekal a vyzval pana premiéra „pouze“ k tomu, aby spíše, než na řešení prostituce jako takové, dohlédl na řešení primárních příčin, jež k ní vedou, jako je nedostupné bydlení a vymáhání výživného.

Jeho odpověď a uznání problému rozčeřila vody a donutila další ministerstva, jako je ministerstvo práce nebo školství, aby uznaly sociálně motivovanou prostituci jako problém.

Zároveň Spolku premiér umožnil vystupovat na mnohdy náročných jednáních, jako spolek oceněný předsedou vlády ČR.

Spolek s prací nepřestal ani po zvolení nové vlády a i hned kontaktoval předsedu vlády, Petra Fialu. Zcela narovinu mu řekl, že premiér Babiš byl úplně prvním členem vlády v historii, který uznal sociálně motivovanou prostituci jako problém a bylo by dobré, aby současná vláda v tomto ohledu pokračovala.

Vláda Petra Fialy se toho nezalekla a Spolek se pro novou vládu stal stejně rovnocenným partnerem, jako byl pro vládu Andreje Babiše. Získal díky tomu významné výhody.

Má přístup k ministru zdravotnictví, panu Válkovi. Jde zejména o to, že na obou stranách probíhá naprosto otevřená komunikace bez přikrášlování faktů, i kdyby to mělo být za dobrým úmyslem.

Výsledkem toho je, že tu momentálně není ani náznak toho, že by měly přijít cílené represe vůči sexuálním pracovnicím.

Jak můžete vidět aktivity a kroky, které Spolek pro ochranu žen koná ve jménu pomoci, ženám, které se dostaly do neútěšné životní situace, je opravdu široká a je potřeba jej náležitě ocenit. My jsme velkými sympatizanty s touto skupinou a velice její aktivity podporujeme, protože si uvědomujeme, že sociálně motivovaná prostituce je velkým problémem, který byl až příliš dlouho postaven mimo zájem veřejnosti. Jsme velice rádi, že takovýto Spolek existuje a mnoha lidem nejsou osudy žen lhostejné.

Webové stránky spolku www.spolekproochranuzen.cz.

Monika Červenková

Nikdy jsem se moc nestyděla, a to platí i o sexu. Copywritingu se věnuji již přes 10 let a bylo pro mě příjemným zpestřením, když jsem svůj blízký vztah k sexu a zájem o věci okolo něj, mohla přeměnit v kvalitní články. Bylo pro mě skoro až přirozené začít psát články o erotických a sexuálních tématech. Vždy se ráda něčemu novému přiučím, což mi psaní textů pro Dobryprivat.cz umožňuje a hlavně nově nabité znalosti v praxi ráda vyzkouším.
Monika Červenková


Petra je Online

Fotografie - PetraVěk: 21

Chci to udělat tvrdě do zadečku! Vůbec se se mnou nemazli a začni mi to dělat do mé kakaové dírky.

Zavolej mi na 909555555 a zadej kód 132 Pošli SMS ve tvaru DP PETRA na číslo 9095535

Laura je Online

Fotografie - LauraVěk: 22

Máš to rád do obou dírek? Já ano a pokud máš kamaráda, nebudu proti když se přidá.Ráda si to rozdám s oběma.

Zavolej mi na 909555555 a zadej kód 129 Pošli SMS ve tvaru DP LAURA na číslo 9095535

Tereza je Online

Fotografie - TerezaVěk: 23

Máš rád ženy kyprých tvarů? Jsem holka krev a mléko, nic umělého, vše přírodní.Prsa č.6 a chlupatá přírodní prcinka.

Zavolej mi na 909555555 a zadej kód 445 Pošli SMS ve tvaru DP TEREZA na číslo 9095535
Cena hovoru je 55 Kč/min, maximální délka hovoru je 21 minut, cena 1 sms v sms chatu je 35 Kč. Určeno pouze pro starší 18 let. Technicky zajišťuje TOPIC PRESS s.r.o., info@topicpress.cz, Podmínky služby.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *